המטופלת השקטה, אלכס מיכאלידס

המטופלת השקטה, אלכס מיכאלידס

פן הוצאה לאור * ספרי חמד * ידיעות ספרים

תרגום: רחל פן

336 עמודים

תיאו פייבר, פסיכולוג צעיר, מחליט להתפטר ממשרתו במוסד פסיכיאטרי בלונדון על מנת לתפוס משרה שהתפנתה במוסד אחר שבו מאושפזת מטופלת מפורסמת: אלישה ברנסון, אמנית צעירה שהרגה את בעלה האהוב ביריות רובה מטווח קצר שנים מספר קודם לכן ומסרבת לדבר מאז. תיאו, שהתעניין במקרה מאז התפרסם בחדשות ובעיתונות, בטוח שהוא היחיד שיכול לעזור לאלישה ואכן פותח בתהליך מסור ולא פשוט – הן מהצד הטיפולי מול מטופלת שמסרבת לדבר והן בצד התחקירי כשהוא נפגש עם כל מי שיכול לשפוך אור על עברה של אלישה ומרכיב את חייה כמו פאזל, פיסה אחר פיסה, בתקווה לגרום לה לבטוח בו ולדבר.

במקביל, אנו נחשפים לחייו הפרטיים של תיאו עצמו – לילדותו האומללה בצילו של אב מתעלל, לאהבתו הגדולה לאשתו השחקנית קתי ולהתפוררות נישואיהם בעקבות בגידתה של קתי. בד בבד עם התמוטטות נישואיו, נראה שהוא מצליח לחדור מבעד למעטה שתיקתה של אלישה, אבל האם כל זה לא קורה כבר מאוחר מדי? או שמא מוקדם מדי?

הספר כתוב היטב, נקרא בשטף, מותח ומעורר אי נוחות. היה נדמה לי כל העת שמשהו לא בסדר אבל לא ידעתי להניח את האצבע על מה בדיוק; וזה בעיניי אחד הדברים שגורמים לספר מתח להיות ספר מתח טוב. עוד נקודה חזקה בספר היא שכמעט כל פיסת מידע שאנו מגלים מתחוורת כלא נכונה או לא מדויקת ומקשה על הקורא להבין מה קורה באמת. גם הדיון – אם כי לא העמוק במיוחד – בנפש האדם, בתיאוריות פסיכולוגיות (בסופו של דבר, בטיפול פסיכולוגי אנו עוסקים פה) ולקינוח – גם מגע קל במיתולוגיה היוונית שהיא כמעט בחינת חובה לאור מוצאו של הסופר – תורמים לאמינות של הספר ושל העולם המתואר.

אז כן, אם הצלחתי לפתח אמפטיה כלפי גיבורי הספר ואם הספר הצליח להפתיע אותי למרות שחיפשתי ללא הרף את ההפתעה והטוויסט – דייני.