זאת שהיתה כאן קודם

זאת שהיתה כאן קודם, ג'יי-פי דילייני

ידיעות ספרים

386 עמודים

הספר מספר את סיפורן של 2 נשים צעירות – ג'יין ואֶמה – ג'יין בהווה ואמה מספר נשים מוקדם יותר, שכל אחת – בשל טרגדיה שפקדה אותה בוחרת לעבור להתגורר בבית יפהפה, מינימליסטי ומוגן שמגיע יחד עם חוזה מוזר ודרקוני, תנאים קפדניים המגדירים את ההתנהגות הרצויה בבית ואדריכל כריזמטי, יפה תואר ומוזר לא פחות שגורר כל אחת מהן לרומן לא מחייב אך מלא תשוקה.

כל אחת, בזמנה ובדרכה, מגלה פרטים מטרידים – מסיבות שונות – על זו שהתגוררה בבית לפניה – ג'יין על אֶמה, ואֶמה – על אשתו המנוחה של האדריכל שנהרגה בנסיבות מפוקפקות. ככל שהסיפור מתקדם מגלות הגיבורות שהן הולכות ומשתנות בהשראת הבית ואיך לא, האדריכל השרמנטי והאסרטיבי בואכה תמהוני. במקביל עולים וצצים חשודים שונים לפשעים שונים שהתרחשו וכל אחת מהן – בתקופת הזמן שלה – תוהה אם בחירותיה נכונות או עלולות להביא אותה לאבדון.

הספר כתוב ומתורגם היטב, מותח וזורם וניכר שהסופר יודע בהחלט לאן הוא חותר. חסרון מסוים ניתן למצוא בכך שלפחות במחצית הראשונה של הספר, הסיפורים של 2 הדמויות המרכזיות – ג'יין ואֶמה – דומים מאוד, גם בפרטי ההתרחשויות (מכוון מצד הסופר) וגם קצת בסגנון (אולי פחות מכוון), כך שמצאתי את עצמי מציצה מידי פעם בראש הפרק לבדוק עם מי אני הפעם. אולם ככל שהספר מתקדם חסרון זה הולך ומתעמעם כיוון שהעלילות השונות של ג'יין ושל אֶמה הולכות ומתחדדות, וכל מה שאנחנו רוצים באמת לדעת זה – מי מהן תשרוד ואיך.