הגל העולה

הגל העולה, נועם דוכס

ספרי ניב

374 עמודים

ספר הרפתקאות על שלושה מוצ'ילרים ישראלים בטיול אחרי צבא שלהם לארגנטינה שהולך ומסתבך, כמעט לבלי התר.

גל רייז, משחק מילים נחמד עם שם הספר ועם מסלול הטיול בארגנטינה, גיבור הספר שמספר את רובו בגוף ראשון, יוני – או בשם החיבה שלו, גאוס, גאון מתמטיקה צעיר, ומתן – או כפיות כמו שכולם קוראים לו – טיפוס לבבי (מידי) שאומר את כל האמת בפרצוף ללא סינון, בני מושב וחברי ילדות, יוצאים לטיול חייהם בארגנטינה. מה שהם לא מצפים זה שארגון קיצוני יחליט לפתוח במהפכה אלימה דווקא אז ולגרום למהומות במדינה שמשבשות את הסדר התקין וכמובן, גם את הטיול.

שלושת החברים, כמו שישראלים עושים, חוברים לישראלים אחרים וביחד מטכסים עצה כיצד לברוח מהמדינה אך נקלעים לעוד ועוד צרות, כמעט על כורחם אבל גם הודות לאופי הישראלי העיקש ורודף ההרפתקאות שלהם. יש גם אהבה, מרדפים, סמים, יריות, מוסד ותהפוכות רבות והזויות בואכה מופרכות כיאה לספר אקשן והרפתקאות, כיד הדמיון הטובה על המחבר.

יש הרבה הומור ורגעים משעשעים בספר אבל גם רגעים מתים, במיוחד בהתחלה, עד שהסיפור תופס קצב ותאוצה. מוכרחה להודות שגם הפריע לי שרק (או כמעט רק) בנות יפהפיות ומדהימות מתקבלות לחבורה הזו של המצ'ואים הישראלים וכמובן שהיפהפייה המובילה בלבד היא זו שגרמה לליבו של גיבור להחסיר פעימה ולהתאהב בה, ללא שום תמיכה נוספת כמו התנהגות או אופי. וזאת לצד עוד כמה התבטאויות באותו כיוון של החבר כפיות. סריוסלי? בישראל 2021 זה נראה קצת ילדותי שלא לומר מיזוגני. יכול להיות שגם הייתי משקיעה עוד קצת בעריכה כדי להימנע מניסוחים מוזרים וכדי "לעזור" לדמויות הראשיות להתפתח או לעבור שינוי כלשהו בסוף המסע. אבל בסך הכול, זה ספר חביב ומשעשע שיעלה על פניכם חיוך ויעביר לכם כמה שעות של הנאה בלתי מחייבת.