השרשרת, אדיראן מקינטי

השרשרת, אדיראן מקינטי

מטר

תרגום: דנה אלעזר-הלוי

392 עמודים

רייצ'ל אוניל-קליין סוף סוף מתחילה להתגבר על הגירושים שחוותה ועל הסרטן שחלתה בו ומתחילה לחזור למעין שגרה כשבתה היחידה, קיילי, נחטפת. מה שעליה לעשות כדי להחזיר אותה מחריד – לשלם כופר כספי מסוים, לא גבוה מידי, ולחטוף מישהו אחר ולהחזיק בו בעוד יקיריו יעשו בדיוק אותו דבר – ישלמו כופר ויחטפו מישהו אחר, וכן הלאה. אם לא – היא וכל משפחתה ימותו בידי האנשים שמחזיקים בבתה. זוהי השרשרת ומבחינת הוגיה ומתכנניה היא אמורה להמשך לנצח, לפרנס אותם ובעיקר לתחזק את אשליית הכוח והשליטה שלהם.

רייצ'ל נעזרת בפיט, אחיו של בעליה לשעבר, שהיה בצבא ואוחז ביכולות לחימה לא רעות לצד התמכרות לסמים, ומפעילה את כל נחישותה וכוחה כדי להציל את בתה תוך שהיא נדרשת להתמודד עם שאלות מוסריות לא פשוטות.

הספר כתוב היטב ומותח. העובדה שהוא כתוב בזמן הווה מוסיפה עוד שכבת מתח ומיידיות, אבל העובדה שהוא עוסק בחטיפת ילדים – הפחד הגדול ביותר של כל הורה – עלולה להכביד על חלק מהקוראים ולהכעיס חלק אחר, בחינת מניפולציה צינית שמפעילים עליהם. בנוסף, ברגע שהחטיפה מתרחשת – האירועים של החלק הראשון בספר די צפויים – הגם שמותחים. האמת היא שמה שיותר מעניין – ומתרחש בחלק השני, לאחר שאירוע החטיפה מסתיים, הוא האם רייצ'ל תעז לקרוא תיגר על השרשרת, כיצד תעשה זאת ומי ייחלץ לעזרתה. החולשה בספר, לדעתי, היא הניסיון להתחקות אחר עברם של הוגי השרשרת ולהסביר את ילדותם כטריגר שהוביל ליצירת הרעיון המעוות הזה, אבל אם מצליחים להתעלם מהחולשה הזו, הרי שהספר הוא מותחן יעיל בעיקרו.