קנאת סופרות

קנאת סופרות, מאיה ערד

חרגול מודן

412 עמודים

אביגיל שלו היא סופרת מוערכת שהוציאה כבר כמה ספרים מוצלחים וספרה האחרון מועמד לפרס ספיר. היא נשואה, בעלה אוהב אותה ותומך בה ללא קץ, יש לה שני ילדים חמודים והיא עומדת לקראת סיום ספרה הרביעי. אז מה אוכל אותה? ובכן – הכול! זה שהעורכת שלה מעזה למתוח בקורת על כתב היד שלה, העובדה שספרה לא נכנס לבסוף לרשימה הקצרה של פרס ספיר, זה שבעלה מזניח את עצמו (לשיטתה), העובדה שיש עוד סופרת שמעזה להתקרא בשם אביגיל וכותבת בנושאים דומים לאלה שלה, העובדה שאנשים שואלים ולא רוכשים את ספריה ועוד כהנה וכהנה. הדבר היחיד שגורם לה קורת רוח הוא שבחים על כתיבתה וספריה.

בנקודת הזמן הזו – כשהגורמים האלה ועוד כמה אחרים מתכנסים ביחד, היא נקלעת למעין משבר אחרי גיל 40 עוד מעט 50, נגררת להתאהבות לא ריאלית ועושה בעקבותיה מעשים ופעולות ילדותיים ולא מבוססים שכמעט מובילים אותה להרס עצמי.

אבל מאיה ערד לא מסתפקת כמובן בכך ומשרטטת עולם מדויק ועוקצני של הברנז'ה הספרותית העכשווית, מפרקת אותה לגורמים, מפגינה בקיאות בתיאוריות ספרותיות שונות ומטעימה לנו טוויסטים שונים במבנה הספר ובעלילה.

זה לא ספר שמתאים לכל אחד. מי שאין לו סבלנות לגיבורה בלתי נסבלת (כמו שערד אוהבת) או לקרוא הרצאות ונאומים שלמים בענייני ספרות – לא ימצא את עצמו, אבל מי שכן ומי שאוהב כתיבה חכמה ומתוחכמת – יחגוג.