רצח בהמשכים

רצח בהמשכים, מקס סיק

תרגום: אורית הראל

תכלת

414 עמודים

הבלשית יסיקה ניאמי נקראת לחקור פרשת רצח מוזרה: אישה צעירה ויפה נמצאת מתה בביתה כשהיא יושבת לשולחן, לבושה בשמלת ערב שחורה ועל פניה חיוך מטורף שלא ניתן למחות. מה שנראה כמקרה מוזר כשלעצמו נמשך כשרשרת רציחות של גברים ונשים – כל הנשים שנרצחות נמצאות כשהן לבושות בדומה לאישה שנרצחה ראשונה. מאוד מהר מסתבר שבעלה, סופר פיני מפורסם בשם רוגר קופונן, שמבוגר ממנה בשנים רבות ונשא נאום במרחק רב מהבית באותו לילה, תיאר בספריו רציחות מזוויעות מסוגים שונים, ובתוכן רצח שדומה לרצח של אשתו.

סיק מתאר היטב את התעלומות, את דרך הפעולה של יסיקה ועמיתיה ואת הנוף הפיני שכמו במותחנים סקנדינביים רבים משמש כרקע – ולעיתים גם כגיבור – רב הוד שמעצים את אווירת המסתורין והפחד. גם את הבלשית המיוסרת שמאחוריה עבר לא פשוט, שנחשף אט אט במהלך העלילה, מיטיב הסופר לתאר, אולי אפילו טוב יותר מהרציחות עצמן.

מה שהפריע לי היה העדר קשירת הקצוות בסוף הספר. יותר מדי פרטים נשארו לא מפוענחים ולכן לא ברור מדוע הוצגו על ידי הסופר בכזו הרחבה לאורך הספר. במובן מסוים, נראה שרוב מה שנבנה בקפדנות ולפרטי פרטים בתחילת הספר, קורס כאשר אנו לא מקבלים הסברים מניחי דעת. לא אכנס לפרטים כמובן כדי לא להרוס למי שרוצה לקרוא.

מצד שני, אם אתם יכולים להתעלם מהפסקה הקודמת – זהו מותחן קצבי עם פרקים קצרים, שנקרא מהר יחסית ובין השאר מדבר על העבר של אנשים וכיצד הוא משפיע על חייהם בהווה.